Program COVID III aneb budou firmy a podnikatelé jím řešit i zaměstnanost??

W

Silně o tom pochybuji, firmy když „jde do tuhého“ zajímá personál jako poslední. Začne se propouštět,  seštíhlovat personál.  Kde nejsou odbory, je to naprosto tak. Kde jsou odbory, ty se snaží hledat řešení, které však stejně vše pouze odkládá. V době koronaviru firmy obecně zjistily, že mnohé lze dělat formou home office, což trvá prakticky stále. I malé výrobní firmy přesunuly práce na doma. Nyní dlouhodobě počítají ztráty a současně počítají budoucí úspory díky formě této práce. Zatím se prakticky nic neděje, je doba dovolených, firmy v tomto směru spí. U mnohých došlo k odložení splátek až o 6 měsíců, firmy se snaží nadechnout, ale známá česká pomalost a klid v mnoha věcech může později zapříčinit dost velké nepříjemné situace, z mého hlediska především personálního stavu. Domnívám se, že všem utíká čas. Firmy by měly rychle analyzovat nejen ekonomiku, ale především sílu svého  personálu. Dost by pomohlo „oprášit“ staré a fungující analýzy a opravdu se jimi zabývat, jsou rychlé, finančně nenáročné, historicky odzkoušené a fungující, když se ví jak na TO.

Ministryně financí paní Alena Schillerová  hovoří o financích, je to její práce. Za financemi je stále potřeba vidět nejen techniku – výrobní stroje, služby apod., ale především odborníky, dělníky, prostě personál. Ten je hybnou silou (a vždy bude) celého dění a vytváření kapitálu, za vším stojí lidé.

Úvěry jsou ručeny podnikatelem velmi často směnkou za kterou ručí  v první řadě avalista!

Českomoravská záruční a rozvojová banka ručí za úvěry až 90% ale nenechte se balamutit.  Ověřoval jsem u několika právníků, že když firma krachne, v konci řešení bude Českomoravská záruční a rozvojová banka chtít proplacené finance po podnikateli, avalistovi.  Než cokoliv podepíšete, informujte se. U nás se vše mění pomalu ze dne na den.

Proč je nízký zájem o půjčky? To nejsou nevratné půjčky, musíte je vrátit, byť s malým úrokem. Navíc jsou podnikatelé stále něčím strašení, jsou ze všeho doslova podělaní.  Není se čemu divit. Je to doslova nepříjemná situace. Zajímavé je, že i podnikatelé, kteří jsou finančně ok, jsou vystrašení více než ti, co řeší svoji finanční situaci každý den. Tito jsou odolnější, hned tak se z něčeho nepodělají.

Vyhrňme si rukávy a pojďme pracovat, nic se neděje….

Další názory ...