Blíží se velký personální třesk, jsou to vše spekulace či pravda?

ČAS

Uměle podporovaná stabilita nezaměstnanosti by měla trvat do konce srpna. Snahou je, aby stát vše  prodloužil do konce roku. Neúčast zahraničních dělníků, kteří zde dělají za dost malou mzdu, protože velkou část jim seberou zprostředkovatelské agentury, zde chybí. Ti, kteří zde jsou, dělají i více než 12 hodin/den. Jednání českých zaměstnavatelů je opravdu silně pracovní a vládne zde opravdový kapitalismus ve vztahu zaměstnavatel/zaměstnanec.

Červenec statisticky ukazuje 3,8 % a to je 279 700 nezaměstnaných, což je oproti minulému roku o 1,1, % více. MPSV uvádí, že zde je 334 300 volných míst. Různé prameny včetně radia a TV uvádějí dalších 711tisíc zaměstnanců uměle držených na programu Antivirus (A a B), který má přejít v říjnu na  kurzarbeit. Snahou je  prodloužit program Antivirus do konce roku 2020. Potom nastolit kurzarbeit, opět další prodloužení.

Velkým nebezpečím pro úřady práce a řešení nezaměstnanosti  je konec i tohoto opatření. Píše se o motivaci lidí, ale zaleží na firmách, továrnách, službách, zaměstnavatelích, chodí se kolem horké kaše, tak bych nazval toto programové personální řešení.

Když se podíváme ještě na šedou personální ekonomiku, která zaměstnává „na černo“ další brigádníky, můžeme se dostat na číslo o další tisíce vyšší. Tito brigádníci skončí  na podzim, jedná se totiž převážně o studenty a sezónní české pracovníky.

Legislativní změny se očekávají od 1. 1. 2021, ale jsou čistě tojenom spekulace, nikdo to přesně neví, což je velmi zlé pro personalisty a řešení stoupající nezaměstnanosti. Odnesou to opět zaměstnanci. Je třeba tuto situaci s ohledem na blízkou budoucnost několika měsíců řešit. Vidím to jako opravdové odkládání velkého nebezpečí, obrovské flustrace nezaměstnaných  lidí, což i politicky  škodí tomuto státu.

Další názory ...